Blog

Szósty artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. "Badania kliniczne okiem stomatologa. Czy wiesz już wszystko?"

Obecnie za sprawą szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, w mediach pojawia się wiele informacji dotyczących wprowadzania leków na rynek oraz badań klinicznych. Niektóre z informacji mogą być niezrozumiałe. Artykuł pomoże Wam lepiej zrozumieć zagadnienia związane z badaniami klinicznymi.

Czwarty artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. "Z cukrem czy bez? Wybory świadomego pacjenta XXI w."

Spożywanie nadmiernej ilości kalorycznych i słodkich substancji stanowi bardzo duży problem społeczeństw na całym świecie. W tym artykule weźmiemy pod lupę różnego rodzaje substancje słodzące, zastanowimy się w jaki sposób są one oznaczane przez producentów na opakowaniach żywności oraz jak minimalizować negatywne skutki spożywania cukrów dla zdrowia naszych zębów.

Piąty artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. "Diagnostyka i leczenie wczesnych zmian próchnicowych jako ważny element estetycznego uśmiechu."

Piękny uśmiech to marzenie wielu pacjentów. Niestety białe lub brunatne przebarwienia na powierzchni szkliwa mogą spowodować, że uśmiech przestanie być atrakcyjny. Jest to szczególnie istotny problem w przypadku pacjentów po leczeniu ortodontycznym. Ze względu na niedostateczne usuwanie płytki nazębnej po zdjęciu aparatu na prawidłowo ustawionych zębach mogą być widoczne zmiany próchnicowe.

Zdrowie jamy ustnej - Przewodnik dla pacjenta

Przewodnik zawiera informacje o chorobach jamy ustnej tj. próchnica, choroby dziąseł oraz nadwrażliwość wraz z informacjami o możliwościach zapobiegania i leczenia ww chorób. Stanowi doskonały materiał - ułatwia pracę stomatologom i higienistkom - gdyż zapewnia zródło podstawowej wiedzy dla każdego pacjenta gabinetu stomatologicznego.

Informacja prasowa

w dniu 28.02.2020 miało miejsce podwójnie ważne wydarzenie w świecie stomatologii.

Trzeci artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. Czy stomatologia jest ECO?

Dbanie o środowisko przestało być modą, a stało się naszym obowiązkiem w każdej sferze życia. Rezygnujemy z plastikowych toreb, kubków czy słomek, używamy odnawialnej energii, a do niektórych miast Europy nie wjedziemy samochodami z silnikiem Diesla. Również nasza praca może być bardziej Eco. W tym artykule zastanowimy się jak być Eco stomatologiem oraz co doradzić pacjentom, którzy chcieliby również podczas mycia zębów dbać o środowisko.

Drugi artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. Współczesna nomenklatura stomatologiczna - czy coś się zmieniło?"

Nieporozumienia wynikające z mylnej interpretacji wypowiedzi są nam dobrze znane z codziennej pracy. Dostrzegamy je w naszych relacjach z pacjentami, gdy ze względu na operowanie specjalistycznym słownictwem, jesteśmy niezrozumiani. Również w świecie nauki mogą zdarzać się podobne sytuacje. Bywa, że różne źródła (podręczniki,artykuły) podają inne, niepokrywające się definicje tego samego terminu. Może być to uciążliwe podczas nauki do egzaminu a nawet stanowić podłoże złej interpretacji badań naukowych.

Pierwszy artykuł z serii "W lupach Ewy Siudak" pt. "Opieka stomatologiczna nad pacjentką w wieku rozrodczym"

Wiele spośród naszych pacjentek to kobiety w wieku rozrodczym. By móc kompleksowo opiekować się tymi pacjentkami warto wiedzieć, jak stan zdrowia jamy ustnej, leczenie stomatologiczne oraz leki przez nas przepisywane wpływają na stan ich zdrowia. W pierwszym artykule z serii w Lupach Ewy Siudak zastanowimy się, jak właściwie opiekować się pacjentkami: przyjmującymi doustną antykoncepcję hormonalną, leczącymi się na niepłodność, będącymi w ciąży czy w okresie laktacji.

Wytyczne fluorkowe opracowane przez polskich ekspertów - pełne opracowanie naukowe

Warszawa 2019

Grupa Robocza ds. Profilaktyki Fluorkowej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) dokonała przeglądu aktualnego piśmiennictwa dotyczącego potrzeb profilaktycznych dzieci i młodzieży w Polsce, mechanizmu działania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania związków  fluoru  w zapobieganiu próchnicy zębów w tej grupie wiekowej oraz analizy zaleceń dotyczących profilaktyki fluorkowej towarzystw naukowych.

Uzyskane informacje pozwoliły na opracowanie dokumentu dyskutowanego i zaakceptowanego w dniu 4 kwietnia 2019 roku w czasie panelu Ekspertów, złożonego z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, sekcji stomatologii dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologii dziecięcej i pediatrii.  

Zapoznaj się z pełnym artykułem opublikowanym na łamach ""Nowej stomatologii"".

Karta Oceny Ryzyka Próchnicy

Rozwój próchnicy jest determinowany przez utrzymanie balansu pomiędzy czynnikami ochronnymi a czynnikami ryzyka występującymi w jamie ustnej. Stomatolodzy powinni identyfikować te czynniki oraz oceniać ich wpływ na rozwój choroby próchnicowej, aby edukować pacjentów, jak obniżyć ryzyko próchnicy.

Wytyczne fluorkowe opracowane przez polskich ekspertów

Grupa Robocza ds. Profilaktyki Fluorkowej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) dokonała przeglądu aktualnego piśmiennictwa dotyczącego potrzeb profilaktycznych dzieci i młodzieży w Polsce, mechanizmu działania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania związków  fluoru w zapobieganiu próchnicy zębów w tej grupie wiekowej oraz analizy zaleceń dotyczących profilaktyki fluorkowej towarzystw naukowych, m.in.