Young female technician looking into microscope in medical laboratory

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębiny?

Czas potrzebny na lekturę: 5 min

Autor: lek. dent. Aleksandra Szczepkowska

 

Nadwrażliwość zębów jest przykrą dolegliwością, objawiającą się krótkotrwałym, ostrym bólem występującym w wyniku zadziałania bodźca. Przyczyny jej powstania i nasilenia mogą być różne - od nieprawidłowej techniki szczotkowania, odsłonięcia szyjek zębów, przeciążeń, po nadwrażliwość po wybielaniu. 

Wg powszechnie przyjętej teorii hydrodynamicznej Bränströma bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie kanalików zębinowych. Bodźce zewnętrzne powodują ruch płynu wewnątrzkanalikowego i drażnią zakończenia nerwowe pochodzące z miazgi zęba (wypustki odontoblastów) powodując ból. 

W leczeniu nadwrażliwości najważniejsze jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie innych możliwych przyczyn bólu (odwracalne i nieodwracalne zapalenie miazgi, pęknięcie zęba czy nadwrażliwość pozabiegowa). W idealnych warunkach leczenie nadwrażliwości przynosiłoby natychmiastową i jednocześnie permanentną ulgę, bez skomplikowanych procedur i drogich środków. 

W gabinecie stomatologicznym lekarze mają do dyspozycji wiele różnych grup produktów i urządzeń pozwalających na tymczasowe znoszenie nadwrażliwości, takich jak: związki fluoru, szczawiany, żywice, lasery czy inne preparaty wieloskładnikowe. Jednak każdy z tych środków wymaga odpowiedniego zastosowania przez wykwalifikowany personel, a tylko niektóre przynoszą natychmiastową ulgę. Z tego powodu koniecznym stało się znalezienie takiego środka, który mógłby być użyty w warunkach domowych i przyniósłby zarówno natychmiastową, jak i długotrwałą ulgę. Pasta do zębów, będąc środkiem codziennego stosowania, stanowi najbardziej dostępny i najwygodniejszy produkt profilaktyczno – leczniczy. 

elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ łączy w sobie dostępność metody pod postacią pasty do zębów z natychmiastową i długofalową skutecznością. W przypadku nagłego bólu, jako uzupełnienie rutynowego szczotkowania zębów, wystarczy nałożyć na ząb niewielką ilość pasty i wcierać przez 1 minutę – po takim zabiegu u większości badanych uzyskano natychmiastową ulgę. Przy regularnym stosowaniu do codziennej higieny jamy ustnej, dwa razy dziennie, zapewnia także długotrwała ulgę. Zawarta w paście elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ arginina jest naturalnym aminokwasem, niezbędnym w wielu procesach biologicznych, naturalnie obecnym w ślinie. Kompleks argininy i węglanu wapnia tworzy na powierzchni zęba szczelną warstwę ochronną, oddzielającą odsłonięte kanaliki od drażniących bodźców zewnętrznych, dzięki czemu zamyka je i redukuje nadwrażliwość. Ponadto arginina jest kompatybilna z fluorem – dzięki temu pasta do zębów elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ poza samym działaniem likwidującym nadwrażliwość, pozwala także zapobiegać próchnicy.

Piśmiennictwo: 

1. Jedynak R., Jedynak B., Kierklo A.: Charakterystyka wybranych metod leczenia nadwrażliwości zębiny w świetle piśmiennictwa, Magazyn Stomatologiczny, 2009, 12, 76-81.

 

PDF