Young female technician looking into microscope in medical laboratory

Dlaczego warto stosować elmex®żel?

Czas potrzebny na lekturę: 7 min

Autor: lek. dent. Ewa Dudkiewicz

 

Mnogość preparatów stomatologicznych dostępnych obecnie na rynku może wydawać się przytłaczająca i dla lekarzy, i dla pacjentów. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką produkt, który zawierając minimum niezbędnych składników dobrej jakości spełni maksimum stawianych mu wymagań w wielu sytuacjach klinicznych. 

Takim produktem jest elmex®żel. Zawiera 12,5 mg F/g, uwalnianego z trzech związków – Olaflur, Dectaflur oraz fluorku sodu. Olaflur i Dectaflur są opatentowanymi przez GABA® aminofluorkami, charakteryzującymi się lekko kwaśnym odczynem oraz zdolnością tworzenia jednorodnej warstwy na wszystkich powierzchniach zębów, dzięki obniżeniu napięcia powierzchniowego śliny. Przekłada się to na równomierne deponowanie jonów F- w szkliwie całego uzębienia. Żelowa konsystencja preparatu ułatwia aplikację, a jego przyjemny smak jest doceniany przez pacjentów. 

elmex®żel znajduje zastosowanie w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych – zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w zastosowaniu domowym. Zabiegi profesjonalne z użyciem elmex®żel pozwalają na profesjonalną profilaktyczną fluoryzację uzębienia na łyżkach indywidualnych, dobrze tolerowaną i bezpieczną dla pacjenta. W przypadku demineralizacji szkliwa na powierzchniach stycznych, trudno dostępnych w trakcie codziennej higieny, w okolicach zamków czy pierścieni ortodontycznych, polecana jest aplikacja żelu przy pomocy strzykawki i tępo zakończonej igły bezpośrednio do zajętych przestrzeni. Dzięki swojej konsystencji preparat nie spływa, co pozwala na stosowanie go stricte w miejscach wymagających intensywnego dostarczenia fluoru. Dla optymalnych efektów zabiegu zalecane jest utrzymanie żelu w kontakcie ze szkliwem przez około 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. 

Produkt nadaje się do przeprowadzania grupowej czynnej profilaktyki fluorkowej w szkołach. Jego prosta aplikacja poprzez szczotkowanie, przyjemny, lekko owocowy smak i krótki czas procedury sprawiają, że fluoryzacja jest łatwa i szybka, a objęte nią dzieci angażują się w proces, nabierając świadomości istoty zapobiegania próchnicy. Jest to dobry pretekst do nauki poprawnego szczotkowania, a zdobyte w ten sposób umiejętności z pewnością zaprocentują w przyszłości. 

Do samodzielnego, domowego stosowania elmex®żel można zalecić pacjentom z wysokim ryzykiem próchnicy oraz z obecnymi uogólnionymi wczesnymi zmianami próchnicowymi – w takiej sytuacji korzystne jest 2-3 minutowe szczotkowanie zębów żelem raz w tygodniu. W szczególnych przypadkach, na przykład u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego, można zwiększyć częstotliwość stosowania, nie przekraczając jednak zalecanej maksymalnej dawki fluoru (1 centymetr żelu, czyli około 0,5 grama, zawiera 6,25 mg fluoru). Przed zaleceniem pacjentowi produktu należy zebrać dokładny wywiad ukierunkowany na przyjmowanie fluoru z innych źródeł oraz leków mogących zaburzać jego wchłanianie, zwłaszcza tych zawierających wapń, magnez czy glin. Trzeba poinformować pacjenta o maksymalnej dopuszczalnej dziennej dawce żelu oraz o postępowaniu w przypadku jej przekroczenia, które w skrajnych przypadkach może skutkować zatruciem fluorem. 

elmex®żel jest bezpiecznym i uniwersalnym produktem zawierającym jony fluoru w wysoko przyswajalnej przez tkanki twarde zębów formie. Mnogość zastosowań oraz łatwość aplikacji przekłada się na komfort stosowania odczuwalny i przez pacjenta, i przez lekarza. Dostępny jest bez recepty w dwóch wielkościach opakowania – 25 oraz 215 gramów. Nadaje się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. 

1. Skład: 1 g żelu elmex zawiera 12,5 mg fluoru z: 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur, 22,1 mg fluorku sodu (Natrii fluoridum). Substancje pomocnicze: woda oczyszczona, glikol propylenowy, hydroksyetyloceluloza, sacharyna, aromat jabłkowy, aromat mentolowy, olejek mięty pieprzowej, olejek mięty ogrodowej, aromat bananowy. Stężenie substancji czynnej: 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Produkt farmaceutyczny do stosowania: profilaktycznie (do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę, dla pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami), leczniczo (do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych, do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych). Przeciwwskazania: Preparatu nie wolno stosować w następujących przypadkach: w nadwrażliwości na którykolwiek ze składników czynnych lub substancji pomocniczych, w przypadku patologicznych zmian złuszczających błony śluzowej jamy ustnej, u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat, ponieważ preparat zawiera olejek z mięty pieprzowej i mięty ogrodowej, u pacjentów z fluorozą kości i/lub szkliwa oraz u osób, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne). Podmiot odpowiedzialny: Colgate Palmolive Poland sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

PDF