Choroby przyzębia wpływają na stan zdrowia nie tylko miejscowo, ale również ogólnoustrojowo. Wiele z miejscowych objawów takich jak krwawienie, nieświeży oddech, recesje dziąseł, zwiększona ruchomość zębów, ból czy ostateczna utrata zębów, może znacząco wpływać na jakość życia pacjentów, oraz powodować dyskomfort i lęk.
Krwawienie dziąseł jest wspólnym objawem wszystkich stadiów zapalenia. Pacjent może odczuwać również bolesność i wrażliwość/tkliwość. Potencjalnie może to wpłynąć na komfort spożywania określonych pokarmów i utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
W miarę rozwoju choroby przyzębia, dziąsła cofają się, odsłaniając zębinę i korzenie. W rezultacie, nadwrażliwość zębiny i próchnica korzeni mogą współtowarzyszyć zapaleniu przyzębia, dodatkowo wpływając na jakość życia i prowadząc do potencjalnie bardziej inwazyjnego leczenia.
Konsekwencją zapalenia przyzębia jest powstawanie trudnych do oczyszczania kieszeni przyzębnych. Pozostałości pokarmu i bakterie mogą w nich zalegać, skutkując dalszym rozwojem płytki i halitozą. Może to powodować znaczne zakłopotanie pacjenta.
Eine fortgeschrittene parodontale Erkrankung kann zu Zahnverlust führen, was Patienten erschrecken und verängstigen kann. Ist der Zahn sichtbar, kann sein Fehlen das Selbstbewusstsein und Selbstwertgefühl von Patienten negativ beeinflussen.
Z punktu widzenia zdrowia ogólnoustrojowego, utrzymujące się zapalenie przyzębia może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, nerek i reumatoidalnego zapalenia stawów, a także niekorzystnie wpływać na kontrolę cukrzycy i przebieg ciąży.