A dental professional wearing safety PPE gear and white lab coat smiling compassionately

Nadwrażliwość zębiny

Nadwrażliwość zębiny charakteruzuje się ostrym, intensywnym i krótkotrwałym bólem, pojawiającym się w odpowiedzi na zwykle nieszkodliwy bodziec. Często określana jako nadwrażliwość zębów lub wrażliwe zęby, pojawia się nagle, gdy zębina jest wyeksponowana na działanie zewnętrznych bodźców pobudzającyh włókna nerwowe, takich jak gorące, zimne lub kwaśne pokarmy.

  • Etiologia, Przyczyny i Objawy

    Nadwrażliwość zębiny jest spowodowana jej odsłonięciem. W prawidłowych fizjologicznie warunkach zębina jest chroniona przez dziąsła i cement w obrębie korzeni oraz przez szkliwo w koronie. Zębina posiada kanaliki prowadzące do miazgi zawierającej włókna nerwowe. Bodźce zewnętrzne drogą kanalików mogą docierać do włókien nerwowych i je stymulować, wywołując ból.

    Główną przyczyną ekspozycji zębiny są recesje dziąseł. Ich skutkiem jest odsłonięcie szyjek zębowych, w obrębie których zębina jest chroniona jedynie cienką warstwą łatwousuwalnego cementu korzeniowego.

    Utrata szkliwa wskutek erozji, abrazji i atrycji również może prowadzić do powstania nadwrażliwości zębiny.

    Ból związany z nadwrażliwością zębiny może być wywołany wieloma zewnętrznymi bodźcami:

    • termicznymi (gorące lub zimne pokarmy/napoje)
    • chemicznymi (produkty o bardzo niskim pH)
    • mechanicznymi (zgłębnikowanie, a nawet szczotkowanie)
    • osmotycznymi (osuszanie powierzchni zęba powietrzem z dmuchawki)

    Nadwrażliwość zębiny choć powszechna, jest rzadko zgłaszana, dlatego trudno jest dokładnie określić częstość występowania. Jednak badania pokazują, że może sięgać nawet do 60%. Chociaż ryzyko odsłonięca zębiny wzrasta wraz z wiekiem, szczyt nadwrażliwości występuje zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia, co wynika z późniejszej naturalnej obliteracji kanalików.

     

  • Wpływ na jakość życia pacjenta

    Nadwrażliwość zębiny może się wiązać z silnymi dolegliwościami bólowymi dla pacjenta. Mimo to poszechnym jest, że pacjenci nie zgłaszają tych dolegliwości swoim dentystom.

    We wczesnych etapach, kiedy ból pojawia się sporadycznie i jest krótkotrwały, wielu pacjentów po prostu akceptuje problem i unika czynników wywołujących dolegliwości.

    Jednak nadwrażliwość zębiny może się nasilać do punktu, w którym ból jest częsty, intensywny i utrzymuje się długo. Może utrudniać codzienne czynności, takie jak jedzenie, mówienie i mycie zębów, powodując jeszcze poważniejsze problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

    Osoby cierpiące na znaczną nadwrażliwość zgłaszają ponadto, że wpływa ona na jakość ich życia, pozbawiając je przyjemności z jedzenia i picia oraz wywołując u nich lęk lub skrępowanie w sytuacjach społecznych.

  • Zapobieganie, Przebieg leczenia

    Istnieje wiele sposobów leczenia nadwrażliwości zębiny w gabinecie stomatologicznym. Jednak równie ważne jest, aby zalecać pacjentom profilaktykę domową. Nadwrażliwość może być skutecznie znoszona za pomocą specjalnie opracowanych past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Zazwyczaj ich działanie opiera się na obturacji kanalików zębinowych aby zapobiec przenoszeniu bodźców lub zmniejszeniu wrażliwości samych zakończeń nerwowych.

    Technologia Pro-Argin w pastach do zębów elmex® działa poprzez fizyczną okluzję kanalików zębinowych. Wmasowanie aktywnej formuły opuszkiem palca zapewnia natychmiastową ulgę w nadwrażliwości. Codzienne stosowanie pasty do zębów dodatkowo wzmacnia ochronę przed bólem, przynosząc długotrwałą ulgę osobom cierpiącym z powodu nadwrażliwości.

    W każdym przypadku należy zdiagnozować i leczyć przyczynę odsłonięcia zębiny (recesje, utrata szkliwa) aby zapobiec odsłonięciu kolejnych powierzchni.

     

Materiały do pobrania

Materiały edukacyjne