Ruszyliśmy z wyzwaniem i przywracamy Polsce zdrowy uśmiech!
edycja 2024
Wyzwanie 10/10
W lutym 2020 roku eksperci z dziedziny stomatologii wspólnie podpisali deklarację Wyzwania 10 na 10, zobowiązując się dołożyć wszelkich starań, aby w ciągu 10 lat zmniejszyć o 10% frekwencję próchnicy zębów wśród dzieci.
Lata 2020-2030 są okresem realizacji wyzwania, podczas którego co roku skupiamy się na innym temacie przewodnim. W roku 2024 tematem przewodnim są „Próchnica - powikłania fizjologiczne, konsekwencje społeczno-psychologiczne oraz profilaktyka”.
Podczas tegorocznej edycji Wyzwania chcemy poszerzyć społeczną świadomość problemu próchnicy oraz jego konsekwencji – zarówno fizjologicznych, takich jak upośledzenie i nieprawidłowy rozwój aparatu mowy, jak i społeczno-psychologicznych, takich jak wykluczenie z grupy czy obniżone poczucie własnej wartości u dziecka.
Dowiedz się więcej
Co zyskujesz
edukując pacjentów wpływasz na poprawę stanu ich wiedzy,
zmniejszasz frekwencję próchnicy w społeczeństwie,
przyczyniasz się do zmian w skali ogólnopolskiej
*po uzupełnieniu ankiety, na bazie której możliwe będzie przygotowanie dedykowanej grafiki z wynikami konkretnego gabinetu/profesjonalisty/tki
Schemat postępowania gabinetowego dla wszystkich pacjentów
Analizuj
Oceniaj ryzyko próchnicy podczas wizyty i wydawaj zalecenia - z Twoim zdaniem pacjenci naprawdę się liczą.
Skorzystaj z Karty Oceny Ryzyka próchnicy - przedstaw pacjentowi czynniki ryzyka i zmotywuj do podjęcia niezbędnych dzialań.
Lecz
Lecz każdą zmianę próchnicową, aby zatrzymać postępowanie choroby.
Zalecaj
Rekomenduj stosowanie produktów remineralizujących wczesne zmiany próchnicowe i produkty do stosowania codziennego. Przypominaj o nitkowaniu, wybieraj dla pacjenta najlepsze rozwiązania i technologie.
Pacjenci nie potrafią dokonać właściwych wyborów szczoteczki, pasty, nitki czy płukanki. A przecież właściwa technologia wspomaga leczenie.
Bądź przewodnikiem pacjenta w świecie zdrowej jamy ustnej.
Edukuj
Nie zakładaj, że pacjent „wie“.
Edukuj każdego pacjenta w celu uniknięcia próchnicy lub zminimalizowania jej ryzyka.
Wielu pacjentow nie umie rozpoznać czynników ryzyka czy zmian próchnicowych oraz nie wiąże nawyków żywieniowych i higienicznych z postępujacą próchnicą.
Nie zna ich przyczyn i nie upatruje ich w swoich codziennych nawykach. Zwłaszcza dorośli pacjenci w obawie przed negatywną oceną, nie zadają pytań.
Uczyń edukację standarem wizyty.