Spożywanie nadmiernej ilości kalorycznych i słodkich substancji stanowi bardzo duży problem społeczeństw na całym świecie. Prowadzi to m.in. do powstania cukrzycy, nadwagi czy otyłości. Nasze przyzwyczajenie do słodkiego smaku powoduje, że chętnie sięgamy po słodzone napoje czy przekąski. Producenci w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie rynku stosują coraz więcej słodszych składników do „polepszenia” smaku potraw. Dlatego tak ważna jest znajomość mechanizmów oddziaływania poszczególnych substancji na nasz organizm, by móc świadomie dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych. W tym artykule weźmiemy pod lupę różnego rodzaje substancje słodzące, zastanowimy się w jaki sposób są one oznaczane przez producentów na opakowaniach żywności oraz jak minimalizować negatywne skutki spożywania cukrów dla zdrowia naszych zębów.
Przyjrzyjmy się więc bliżej wybranym definicjom.
Jak wspominałam w artykule o współczesnej nomenklaturze stomatologicznej w Polskim piśmiennictwie wyróżnia się 4 składowe, które muszą wystąpić, by rozwinęła się próchnica. Jest to obecność odpowiedniej flory bakteryjnej w jamie ustnej, podaż cukrów prostych w diecie, czas oddziaływania produktów przemiany metabolicznych cukrów przez bakterie próchnicotwórcze oraz podatność tkanek zęba na działanie kwasów. By powstała próchnica sam cukier nie wystarczy, potrzebne są również bakterie w płytce nazębnej, które są w stanie przekształcić cukier w kwas. To właśnie te kwasy rozpuszczają struktury szkliwa i zębiny. Bakterie jako substrat do produkcji kwasów mogą wykorzystywać m.in. sacharozę, glukozę, fruktozę czy laktozę. Niektóre węglowodany takie jak błonnik nie są metabolizowane przez bakterie, dlatego też nie sprzyjają rozwojowi próchnicy. Również inne składowe pokarmowe takie jak białka czy tłuszcze nie są wykorzystywane przez bakterie próchnicotwórcze do produkcji kwasów. Co więcej spożywanie nabiału bogatego m.in. w wapń pomaga w walce z próchnicą.1
Czy wszystkie węglowodany to cukry?
Według słownika PWN określenia węglowodany i cukry mogą być stosowane zamiennie. Węglowodany możemy podzielić na cukry cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza), dwucukry (sacharoza, laktoza) oraz złożone (np. skrobia, glikogen).2 Jednak na etykietach produktów spożywczych te dwa pojęcia są rozgraniczone. W tabeli wartości odżywczych możemy znaleźć informacje dotyczące oddzielnie zawartości węglowodanów oraz oddzielnie zawartości cukrów. Zastosowany podział jest analogiczny do podziału na prostokąty i kwadraty. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. W tym przypadku za prostokąty (czyli pojęcie bardziej obszerne) możemy uznać węglowodany. W tabeli przy wierszu „węglowodany” zamieszczona jest informacja o masie wszystkich węglowodanów w 100g produktu, natomiast w wierszu poniżej „w tym cukry” wyszczególniona jest masa cukrów prostych występujących naturalnie w pożywieniu (np. glukozy i fruktozy), jak i cukrów dodanych (np. sacharozy).
WYSTĘPUJĄCE OKREŚLENIA CUKRÓW:
Sacharydy, węglowodany, cukry, cukrowce, polihydroksylowe aldehydy (aldozy) lub ketony (ketozy) – organiczne związki chemiczne o wzorze sumarycznym (CH2O)n, oraz ich pochodne.
Co oznacza określenie bez dodatku cukru?
Będąc świadomymi konsumentami wybieramy żywność bez dodatku cukru. Jednak pomimo tego, że producent zamieści informację o nie dodawaniu cukru na etykiecie opakowania w tabeli z wartościami odżywczymi w wierszu „w tym cukry” widzimy znaczną ich ilość. W Polsce każdy produkt spożywczy podlega przepisom Unii Europejskiej, które określają jakie informacje producenci muszą podać na opakowaniu. By produkt mógł zostać oznaczony jako „bez dodatku cukru” musi spełniać warunki zapisane w Rozporządzeniu z 2008 roku w sprawie dodatków do żywności.3 Możemy w nim przeczytać, że: „żywność „bez dodatku cukru” oznacza żywność bez:
- żadnego dodatku monosacharydów lub disacharydów;
- żadnego dodatku środków spożywczych zawierających monosacharydy i disacharydy stosowanych ze względu na swoje właściwości słodzące.”
Produkty oznaczone jako „bez dodatku cukru” nie powinny zawierać cukru dodanego w procesie produkcji żywności, jednak wciąż mogą w nich występować cukry naturalnie pochodzące np. z warzyw czy owoców. 4
Czy próchnica jest chorobą dynamiczną?
Interpretacja określenia próchnicy jako choroby dynamicznej może okazać się kłopotliwa. Znamy bowiem termin próchnicy zatrzymanej (ang. arrested caries), który opisuje zmiany nie ulegające progresji.
Glukoza - cukier prosty, stanowi podstawowy związek energetyczny w organizmie ludzkim, 370 kcal/100g
Fruktoza - cukier prosty, występuje naturalnie m.in. w owocach i miodzie, 400 kcal/100g
Sacharoza - cukier stołowy, dwucukier połączenie fruktozy i glukozy. Występuje w burakach cukrowych i trzcinie cukrowej, 405 kcal/100g
Laktoza - dwucukier połączenie glukozy i galaktozy. Występuje w mleku i nabiale, 390 kcal/100g
Czy fruktoza jest zdrowsza niż glukoza?
Fruktoza wzięła swoją nazwę od miejsca swojego występowania. Jest to tzw. cukier owocowy - naturalnie występujący m.in. w owocach czy miodzie. Ma słodszy smak niż glukoza i sacharoza. Jest również bardziej kaloryczna w porównaniu do glukozy i nieco mniej kaloryczna niż sacharoza - odpowiednio 400, 370 i 405 kcal na 100 gram. Jednak sposób oddziaływania glukozy i fruktozy na nasz organizm jest inny. Spożywanie nadmiernej ilości fruktozy hamuje wydzielanie leptyny odpowiedzialnej za pobudzenie ośrodka sytości w mózgu. Pomimo spożycia kalorycznego posiłku nie czujemy się najedzeni. Fruktoza może przyczynić się do obniżonej odpowiedzi organizmu na insulinę. Dlatego też mimo znacznie niższej wartości indeksu glikemicznego (22 w porównaniu z 100 w przypadku glukozy) nie jest ona zalecana jako zamiennik cukru dla diabetyków.
Indeks glikemiczny (IG) obliczmy według wzoru: